CESTOVATELSKÁ PŘEDNÁŠKA

Jako každý rok, tak i letos mohli občané Skaličky poznávat svět pomoci cestovatelských přednášek v salonku hospůdky u Bagarů. První proběhla ve středu 29. ledna. Starostka obce Petra Kočnarová přivítala občany a předala slovo ve Skaličce již známému soukromému přírodovědci panu Jiřímu Tromečkovi, který zahájil besedu s prezentací fotografii pod názvem Skandinávie v pantoflích. Obytným autem projel pobaltské republiky Rusko, Finsko, Švédsko a Norsko se zastávkami v národních parcích a u přírodních zajímavosti.

Jeho fotografie byly hezké a představovaly přírodu a živočichy ve Skandinávii. Všechny byly doplněny slovem a současně odpovídal na podané dotazy. Všichni jme byli mile překvapeni a určitě v duši záviděli přednášejícímu. Najet však 8000 km nebylo určitě snadné a tak jsme potleskem poděkovali za seznámeni s Pobaltskými republikami v teplém salonku.

Další středu 5. února patřil salonek druhé cestovatelské přednášce o nejdobrodružnější expedici rodiny Márových a to do čtyř státu v jižní části Afriky - JAR, Namibie, Botswany a Zimbabwe. Starostka obce opět přednášku zahájila, přivítala občany, pro které již salonek pomalu nestačil a předala slovo Márovym, kteří jsou u nás ve Skaličce již popáté. Hendikepovaný syn Jirka, který expedice vybírá, byl ve Skaličce přítomen, avšak v letošním roce se zhoršeným zdravotním stavem. Při úžasné barevné projekci fotografii i filmových záběru, jsme se dozvěděli, jak se dá neznámými končinami černého kontinentu cestovat na vlastní pěst - terénním autem divočinou a poušti a přitom spát ve stanech. Představil nám Kapské Město i hliněnou vesnici žijících Himbů a viděli jsme jak stáli tváři v tvář divokým zvířatům a tajili dech ve sloním obklíčeni. Promítli nám největší písečné duny světa a hřmící masy Viktoriiných vodopádu. Byl to velice báječný podvečer a nechce se Márové rodině věřit, že přecházeli s invalidním vozíkem s Jirkou písečné duny. Poděkováni starostky obce celé Márove rodině, jsme doplnili potleskem a již se těšíme na šesté setkáni.