Menu
Obec Skalička
ObecSkalička

OSLAVY VE SKALIČCE

OSLAVY VE SKALIČCE

Šestého a sedmého července Skalička oslavovala u příležitosti 120.výroči založeni SDH a 685.výroči vzniku obce. Několik slov k historii SDH Skalička. Dobrovolná jednota hasičská, což je původní název svazu, byla ve Skaličce založena v roce 1893. Stalo se tak pravděpodobně z popudu tehdejšího obecního výboru. Dalším důvodem založení byly časté zničující požáry nejen v naši obci, ale i v blízkém okolí. Tak v letech 1854, 1872 a 1880 postupně vyhořela celá naše obec.

Skutečné dobrovolné sbory hasičů vznikly ve druhé polovině 19. století. V bývalém Hranickém okrese bylo založeno několik sborů a tím zároveň vzniká hasičská organizace-župa na Hranicku. V roce 1897 je v Hranické župě organizováno 27 sboru s 1000 členy. Prvním předsedou a zároveň jednatelem Dobrovolné jednoty hasičské ve Skaličce byl zvolen tehdejší nadučitel pan Alois Králík. I. světová válka však násilně omezila činnost naši jednoty, protože mnoho mladých členu se z ní nevrátilo. Ale brzy se činnost sboru opět rozvinula. Místní dobrovolný hasičský sbor šíří osvětu, hraje divadla a udržuje národopisné tradice. Schyluje se však ke II. světové válce a ve sboru se pilně provádí výcvik k případnému zásahu na letecké ohroženi. 19. února 1942 byl veškery hasičský inventář předán obci a sbor přestává být spolkem dobrovolným a stává se hasičským spolkem obecním. Tolik na úvod a vše ostatní obdrželi zúčastnění nedělního průvodu obcí zakončené slavnostní schůzi s obědem v předané tašce společně s historií a současnosti obce Skalička a sklenicemi se znaky obce a SDH. První společnou akci oslav bylo v sobotu ve třináct hodin slavnostní otevřeni Muzea námořníka Toma. Za doprovodu houslistek, které pro sto přítomných zajistily svátečni, romantickou atmosféru, se slova ujímá starostka obce, která všechny přivítala a seznámila s důvodem a průběhem výstavby muzea. Po ni místostarosta obce vzpomněl Tomáše, pro kterého muzeum vzniklo, a přednesl jeho životopis. Po těchto slovech nic nebránilo slavnostnímu přestřižení pásky a otevření muzea. V diskusi vystoupil a na Toma zavzpomínal soused a nejstarší občan Skaličky. Protože je to minimuzeum, tak prohlídka byla postupně, ale všichni využívali připraveny raut v příjemném a hezkém prostředí za doprovodu houslistek. Od muzea jsme přecházeli na sokolské hřiště, kde dvoudenní oslavy přebírají hasiči. Požární soutěž probíhá společně s dětským dnem a hřiště je plné malých ratolestí v kočáře, rodiče, babičky a pradědečky. Starosta SDH, starostka obce a starosta družební obce Nemce okresu Bánská Bystrica, kteří přijeli na oslavy, se plně věnovali vyhlášeni soutěže, jejímu průběhu a vyhlášeni výsledku, ale přitom mohli využit bohaté občerstveni od piva, slivovice a masných specialit. Sotva soutěž skončila a děti se s hasičskými balonky vydováděly, přechází těchto třista spoluobčanu a přátel z hřiště na výletiště, kde začíná taneční zábava. Tak jako hřiště i výletiště patřilo mládi a Ostravská skupina Proxima má své písničky právě pro mládež. Tanec byl proložen vystoupením Zekona, ohňostrojem a půlnoční megašou v podání domácích děvčat. Po jejich vystoupení se pokračovalo v tanci až do ranních hodin. Spánek byl krátký, protože již v devět hodin vyhrává a svolává Hustopečská kapela všechny hasiče a občany k slavnostnímu průvodu. Průvodu se zúčastňují jednotky hasičů celého okolí, vedení obce s občany, stará stříkačka z Rakova tažena koňmi a další hasičské stroje. Průvod má zastávku v lesní kapli na slavnostní mši svaté a posvěceni nového hasičského praporu a auta. Po tomto obřadu pokračuje pochod do sokolovny na slavnostní schůzi s obědem. První na řadu přichází orosené pivo, protože tříhodinový pochod v slunečném dnu špatně snášejí i hasiči. Po osvěžení zahajuje starosta SDH schůzi a hodnotí činnost, doplněn místostarostou a velitelem. Před diskusi jsou oceněni hasiči, kteří se zapojují a zapojovali do činnosti sboru. Diskuse byla dlouhá, protože každý chtěl poděkovat za spolupráci a popřát mnoho štěstí a úspěchu při práci s mládeží a málo výjezdu k požárům. Družební Nemce předali Slovenskou plaketu. Kulturní komise obce roznesla smažené řízky na posilnění a program pokračoval venku na výletišti. Ještě při odchodu byla k dispozici výstava historických fotografii Skaličky a venku vyhlídkový jeřáb, skákací hrad a lanová dráha. Zajímavá byla ukázka hasičské techniky a hlavně postup hasičů při silničních haváriích. Vyprošťováni občanu z vozidel a požáru aut bylo doplněno slovem velitele a všichni byli velice rádi s touto srozumitelnou ukázkou. Za doprovodu hudby Pohoda oslava pokračovala a všichni si rádi popovídali s rodáky a využili výborné občerstveni. Závěrem se chci omluvit všem starostům, velitelům a družební obci, že jsem neužíval jejich jména, ale dělal jsem to záměrně, protože je všichni známe a zabralo by to čtvrtinu příspěvku. 

František Pavlík

Fotogalerie

Další fotografie

Obec Skalička

Digitální povodňový plán obce

Virtuální prohlídka

Mobilní aplikace

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.

nahoru