Skalička - Zjednodušená verze stránek

Aktuality - VODĚNÍ MEDVĚDA

VODĚNÍ MEDVĚDA

V sobotu v devět hodin vychází z hasičské zbrojnice ve Skaličce medvěd se svou družinou masek za doprovodu muzikantů. Ranní počasí není nejhezčí, ale maskám to nevadí a muzikanti jedou na zastřešeném vozíku. Muzikanti z Hustopeč mají basu, se kterou by pěší pochod byl náročný a tak se veze i trumpetista a domácí harmonikář Petr Krasňák. Tito muzikanti doprovází vodění medvěda již několik let a zásluhou Petra vědí, která písnička patří nejlépe k přicházejícímu domku. Medvěd u každého stavení za doprovodu hudby protančí paní domácí a masky a hasiči převezmou dary v podobě vajíček a peněz. Masky se musí postarat o zastrašení děti a zajistit tanec všech ostatních obyvatel domu.

Vodění medvěda se postupem času a dobou pomalu mění. Nejenom, že to není v úterý, před popeleční středou, ale i připravenými dobrotami. Slivovička s koblihou je doplněna cukrovím, pecáky, řízky, tlačenkou a dalšími dobrotami. Není proto snadné rychle zajistit stopadesát zastaveni. Deset hodin tance, zpěvu a proháněni omladiny, dá zabrat. Proto se družina ráda vrací z konce obce, avšak ne do hasičárny, ale do hospůdky u Bagarů, kde je připravena vaječina z vybraných vajíček a špeku a točené pivo na zapití. Po jídle a krátkém zažití si berou muzikanti nástroje a začína opět zpěv a nechybí ani tanec s barmankou a dalšími děvčaty. Starosta hasičů má připravené hasičské auto, které po desáté hodině odváží vyčerpané muzikanty po dvanáctihodinovém baveni Skaličáků, ale hospůdka se nezavírá. Veselí pokračuje do nočních hodin, protože změnou termínu vodění medvěda ještě půst nezačíná a veselí pokračuje do příští soboty s pochováním basy.