Skalička - Zjednodušená verze stránek

Aktuality - DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ

DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ

Již název komedie dává zamyšlení, zda to se smíchem v sokolovně vydržíme. V sobotu 16. Března 2013 k nám opět zavítali ochotníci z divadelního souboru z Dřevohostic s představením Světáci, aneb Jak z fasádníka udělat gentlemana. Když byl v roce 1969 do kin uveden film Světáci, způsobil nemalé pozdvižení. Vyrobit ze tří fasádníků Gusty, Tondy a Honzy světaznalé elegány a z tří povětrnic nevalné pověsti Marcelky, Zuzany a Božky jemné dámy není nic lehkého.

Film Vratislava Blažka a režiséra Zdeňka Podskalského sklidil bouře smíchu a obrovský úspěch. Stal se doslova evergreenem mezi filmy šedesátých, a nejen šedesátých let, protože některé scény jsou poplatné době svého vzniku. V roce 2001 Horácké divadlo v Jihlavě přetvořilo filmový scénář na divadelní a soubory po celé republice začaly nacvičovat. Co jiného mohlo napadnout Dřevohostičáky po veleúspěchu loňské Dívčí války, než sáhnout po této nestárnoucí komedii. I s malým podiem ve Skaličce si poradili a ve dvě hodiny začali stavět kulisy, aby v sedmnáct hodin pobavili plnou sokolovnu ve Skaličce. Po zvonění pro zahájení se otvírá opona, avšak hlavní aktéři přicházejí vstupními dveřmi do sálu a svým šarmem vstupují na podium. Tento styl se opakoval několikrát a navodil hezké propojení diváků s herci. Prostě Dřevohostičáci to umí. Konec představení byl odměněn bouřlivým potleskem a starostka obce Skalička poděkovala celému kolektivu za báječný sobotní podvečer a Peťka Ovčačík předal ženám velké růže a to i povětrnicím dnešního večera. Po hodinové likvidaci rekvizit a převlečení elegánů, povětrnic a všech herců se všichni sešli v klubovně na svačinku, víno a slivovičku a hlavně vzpomínání a utužení báječného vztahu mezi Skaličkou a Dřevohosticemi. Podáním rukou s pusou jsme se v pozdních hodinách rozcházeli a již nyní se těšíme na březen příštího roku.