SOUTĚŽ O ZLATOU VAŘEČKU VE VAŘENÍ KOTLÍKOVÉHO GULÁŠE

V sobotu 27. července patřil areál u sokolovny ve Skaličce druhému ročníku soutěže o Zlatou vařečku ve vaření kotlíkového guláše. Soutěžní týmy vařily guláš dle vlastního výběru a chuti. Hodnocení guláše prováděla pětičlenná komise. Součástí vstupného byl žeton pro hodnocení guláše veřejností po provedené ochutnávce všech čtrnácti gulášů a lístek pro hodnocení nejlépe vyzdobeného stánku. Toto hodnocení bylo novinkou letošního roku. Od rána přijížděli soutěžící, aby si vybrali místo pro svůj stánek a zajistili patřičnou dekoraci. V jedenáct hodin vyzvala starostka obce Petra Kočnarová všech čtrnáct týmů na parket, aby je uvítala a představila návštěvníkům.

Po tomto slavnostním aktu nic nebránilo zapálení ohně pod kotlíky. Hezkou atmosféru tropického dne zajišťovala reprodukovaná hudba a moderátor, který společně s paní starostkou procházeli mezi týmy, aby všem přítomným představili týmy a oni sami prozradili z čeho vaří a co budou moci návštěvníci akce po navaření koštovat. Stánky jednotlivých týmů byly nápaditě vyzdobeny a kuchaři nápaditě ošaceni. Guláše se vařily a pro všechny přítomné mimo návštěvu stánku a jejich hodnocení byl připraven guláš mimo soutěž, langoše, uzená žebra, pecáky a další cukrovinky. Mimořádné teplo pomáhalo zvládnout pivo na čepu, nealko všeho druhu, káva, víno a slivovička. Úderem šestnácté hodiny se odnášejí anonymní vzorky guláše do sálu ke zhodnocení komisí a zbytek v kotlících zůstává pro hodnocení veřejnosti. Komise ještě nebyla hotova a kotlíky už byly skoro prázdné, což dokazuje, že guláše byly výborné a zájem o hodnocení velký. Nastává opět čas, aby všechny týmy nastoupily na parket, kde starostka s místostarostou opět představí všechny týmy ve Skaličských zástěrách a s vařečkami. Všechny týmy a guláše byly výborné, že by snad ani nebylo nutné vyhlašování vítězů, ale pravidla jsou dána a musí se plnit. Nejlépe vyzdobený stánek vyhrál tým obce Kladeruby. Nejlepší guláš podle veřejnosti uvařili muži z Hradčan. Nejlepší guláš podle komise uvařili Včelaři ze Skaličky a vyhráli tak šedesátikilové sele. Všem vítězům ve své kategorii blahopřejeme a přejeme stejně výborné všechny další guláše. Vyhlášením výsledků příjemá atmosféra a posezení neskončilo - nastal čas na zhodnocení dne a přemýšleni o třetím ročníku vaření kotlíkového guláše ve Skaličce.