HODY VE SKALIČCE

Kaple zasvěcena Teodoru určuje dobu hodování v obci. Všichni občané Skaličky obdrželi pozváni na posezení do sokolovny ochutnat výborné výrobky domácí zabijačky, poobědvat s rodinou, známými či se sousedy a dobře se pobavit. Hezké podzimní počasí a báječně zbarvená příroda okolí sokolovny napomohlo zavzpomínat na hezké tradice na vesnici. Učitelky mateřské školky využily tuto příležitost a páteční procházku dětí zaměřily na výuku dětí.

Nejprve přišli ti nejmenší a pan řezník jim vysvětlil z čeho pochází dobré maso a na pověšeném vepři ukázal,kde má jednotlivé druhy. Po těch nejmenších přišli i děti předškoláci a ty si i rády sáhly na pověšeného vepře. Děti si měly určitě celý den o čem vyprávět a mužský tým se ujal za pomoci pěti kotlů připravit vše potřebné na pravé hody. I když se rozcházeli po půlnoci, tak po sedmé ráno byli v sokolovně zpět a vychlazené dobroty balili do balíčku, aby si každý Skaličák odnesl kousek ovaru, tlačenky, jitrničky, jelitka a oškvarku. Děvčata klepaly řízky z čerstvé kotlety a připravovaly 200 porci pěti druhu jídel. Děti s rodiči usedaly na sále a sledovaly kouzelnickou show v podáni mistra české republiky, kouzelníka Ondřeje Sládka. Osm nožů zasunutých do hlavy partnerky nebo do krku bylo vzrušující, ale nafukováni balonku pro přípravu zvířátek a mečů děti opět zajímalo a všechny si je odnášely domu vyrobené podle svého zájmu. Kouzelník sokolovnu opouští a klubovnou se valí vůně vepřových specialit. I přes desetimetrovou frontu a půl hodinové čekání na voňavé jídlo nikdo nenadával, protože si mohl zpívat při živé hudbě dvou harmonikářů, kteří do Skaličky patří. Tři sta přítomných spoluobčanu mohlo po jídle a zpěvu zhlédnout taneční vystoupení a odnášet si ceny z bohaté sponzorské tomboly. Co jiného může být nejlepší odměnou pro starostku, zastupitelstvo a pracovní tým než prázdné kotle po prdelačce a guláši a sokolovna bez masa, ovaru, jitrnic, jelit a tlačenky. Opět jsme se rozcházeli v nočních hodinách, avšak nedělní hodová mše byla až po jedenácté a tak byla možnost vyspání a doplněni sil. I v kapli byly po mši koláče a cukroví a nechyběla ani štamprlka slivovičky. Po mši, potřepáni rukou a svačince se všichni rozcházeli domu na společný rodinný oběd a hodnoceni hodového veselí roku 2013.